بلاگ (2)

مراقبت از گیاهان خانگی؟ (قسمت دوم: آب)

سخت ترین بخش نگهداری از گیاه، نکشتن آنهاست! یکی از مهم ترین عوامل در زنده ماندن و رشد گیاه رطوبت مورد نیاز آن می باشد و ما در این مقاله به بررسی روش های مربوط به سنجش رطوبت خاک می پردازیم و درباره برخی عوامل مربوط به آبیاری در رشد گیاه توضیحاتی ارائه می دهیم.

 

معیار های سنجش رطوبت خاک

یکی از حیاتی ترین نیاز های گیاه رطوبت است و بررسی آن از اهمیت زیادی برخوردار است. به این منظور نیاز است برای سنجش میزان رطوبت معیار های داشته باشیم. رطوبت خاک به طور کلی توسط دو معیار گنجایش و کشش رطوبت خاک سنجیده می شود.

 

گنجایش

 

گنجایش رطوبت خاک نشانگر درصدی از رطوبت است که حجم خاک را اشغال کرده است و به کمک آن می توان حجم رطوبت موجود در خاک نسبت به حجم کل خاک را مقایسه نمود. برای درک بهتر از گنجایش رطوبت خاک یک متر مکعب از خاک را در نظر بگیرید و آن را تا جایی که امکان دارد فشرده کنید تا حدی که ذرات خاک کاملا به یکدیگر فشرده شوند و تمام منافذ آن پر شود.

در این حالت حجم خاک به چهل درصد حجم اولیه آن کاهش می یابد، در این مرحله حجم ماده ارگانیک نیز پنج درصد از کل حجم خاک را اشغال می کند، بنابراین وقتی یک متر مکعب از خاک گیاه فشرده شود در کل چهل و پنج درصد از حجم اولیه را تشکیل می دهد و پنجاه و پنج درصد از آن را منافذی تشکیل می دهند که با آب یا هوا اشغال می شوند؛ پس آب می تواند پنجاه و پنج درصد از یک نمونه خاک سیرآب را تشکیل دهد.

 

 

[caption id="" align="aligncenter" width="800"]رطوبت خاک گیاه رطوبت خاک گیاه[/caption]

 

کشش رطوبت

کشش رطوبت خاک معیار دیگری برای سنجش رطوبت می باشد که مستقل از نوع خاک است و با واحد فشار سنجیده می شود، به طور مثال -25 Kpaچه در خاک رس و چه در شن، شرایط یکسانی برای ریشه گیاه فراهم می کنند و گیاه در این شرایط فارق از اینکه در کدام خاک باشد در معرض رطوبت بیش از اندازه واقع شده است و به مرور زمان دچار پوسیدگی خواهد شد.

همانطور که می دانید خاک اشباع از آب به ریشه گیاه آسیب می رساند و به مرور زمان به مرگ گیاه می انجامد. به لطف وجود نیروی گرانش، آبی که هنگام آبیاری به گیاه می دهیم به سمت پایین حرکت می کند و در خاک نفوذ می کند و در نهایت از منفذ کف گلدان خارج می شود، به علاوه اکسیژن لازم برای ریشه گیاه از طریق همین منافذ وارد خاک می شود و به رشد بهتر گیاه کمک می کند. از سوی دیگر تمام آبی که به گیاه می دهیم از منفذ کف گلدان خارج نمی شود، بلکه بخشی از آن داخل منافذ خاک نفوذ می کند و بخشی از آن به صورت لایه ی نازکی در بخش خارجی ذرات خاک ذخیره می شوند.

آب ذخیره شده در منافذ خاک به خوبی در اختیار ریشه گیاه قرار می گیرد و منجر به رشد بهتر گیاه می شود. معمولا ریشه گیاه نمی تواند آبی که اطراف ذرات خاک را پوشش داده به سادگی استخراج کند و از آن استفاده نماید و پس از این که آب موجود در منافذ خاک، توسط ریشه ی گیاه به طور کامل استخراج شد با وجود خیس بودن خاک، ریشه گیاه به آب دسترسی ندارد و شروع به پژمرده شدن می کند.

[caption id="" align="aligncenter" width="800"]خشک شدن گلدان به علت رطوبت کم خاک گیاه کشش رطوبت برای گیاه[/caption]

میزان رطوبت مناسب

کشش خاک نشانگر سادگی دسترسی ریشه گیاه و توان آن برای خارج کردن رطوبت از خاک می باشد. هنگامی که خاک اشباع از آب باشد، مقداری آب در منافذ خاک و مقداری رطوبت در اطراف ذرات خاک وجوددارد. تصور کنید که در حال نوشیدن یخ در بهشت هستید که ترکیبی از یک نوشیدنی و ذرات یخ در آن می باشد، وقتی شروع به مکش نوشیدنی از طریق نی می کنید، حرکت نوشیدنی به سمت بالا ساده است، هرچه نوشیدنی بیشتری را می نوشید بالا آمدن نوشیدنی از نی سخت تر می شود و این دقیقا همان اتفاقی است که برای جذب آب توسط ریشه گیاه رخ می دهد.

هرچه میزان آب موجود در منافذ خاک کمتر شود دسترسی و توان ریشه گیاه برای جذب آب کمتر می شود و میزان مکش آب توسط ریشه برای دست یابی به رطوبت بیشتر می شود و سخت تر می تواند آب را جذب کند. وقتی کشش خاک به حد آستانه معینی برسد، امکان جذب آب از خاک برای ریشه گیاه وجود نخواهد داشت، حتی اگر درصدی از رطوبت در خاک وجود داشته باشد چرا که این رطوبت در ذرات خاک ذخیره شده و گیاه نمی تواند به آن دسترسی پیدا کند و رفته رفته شروع به پژمردگی خواهد کرد. چنانچه روند بی آبی ادامه پیدا کند و ریشه گیاه همچنان نتواند آب مورد نیاز را جذب کند و در اختیار گیاه قرار دهد پژمردگی به مرگ گیاه می انجامد.

[caption id="" align="aligncenter" width="455"]رطوبت لازمه ی حیات گیاه رطوبت مناسب خاک گیاه[/caption]

 

 

گیاهان ثابت، نظیر درختان و بوته های انگور، نسبتا در مقابل تعداد دفعات آبیاری مقاومند، چرا که ریشه های وسیعی دارند و می توانند به حجم زیادی از آب ذخیره شده در خاک دسترسی پیدا کنند. هرچند استرس های مربوط به آبیاری ممکن است در طولانی مدت روی رشد این نوع گیاهان نیز اثر بگذارند به خصوص در فصل باردهی گیاه حساسیت بیشتری به میزان آبیاری دارد و نحوه ی آبیاری در میوه دهی گیاه تاثیر به سزایی دارد. در مقاله های آتی درباره رطوبت مورد نیاز برای رشد گیاهان آپارتمانی توضیحات بیشتری خواهیم داد.

خواندن 988 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 30 تیر 1398 07:20
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: کاشت آناناس در گلدان »

درباره نویسنده

روی قانون چمن پا نگذاریم

در موستان گره ذایقه را باز کنیم

 و دهان را بگشاییم اگر ماه درآمد

و نگوییم که شب چیز بدی است

 و نگوییم که شب تاب ندارد خبر از بینش باغ

 و بیاریم سبد

 ببریم این همه سرخ این همه سبز

صبح ها نان و پنیرک بخوریم

 و بکاریم نهالی سر هر پیچ کلام

و بپاشیم میان دو هجا تخم سکوت

نظر دادن

لطفا برای ارسال نظر تمامی موارد لازم که با (*) مشخص شده اند را تکمیل کنید.

عضویت در خبرنامه

برای عضویت توی خبرنامه ایمیلتونو برامون ارسال کنین.

درباره گلدان هوشمند

اسمارتی پات طبیعت رو با آرامش خیال به زندگیمون میاره. گلدان هوشمند در طرح های متنوع و مناسب برای سلیقه های مختلف طراحی شده و با امکانات متنوعی مثل آبیاری کنترل شده و آگاه کردن شما از شرایط فعلی گیاهتون به رشد بهتر و کاهش آسیب های ممکن به گیاه کمک میکنه. گلدان هوشمند با نورپردازی و طراحی منحصر به فرد، دکوراسیون منزل شما رو جذابتر و زیباتر از حالت عادی جلوه میده و بستری بی نظیر برای تجلی طبیعت در محیط زندگیتون فراهم میکنه. شما می تونید با آسودگی خاطر آبیاری صحیح و مناسب گیاه رو به گلدان هوشمند بسپارین و با اطلاع از شرایط رشد گیاه، بهترین حافظ طبیعت باشین.

نماد اعتماد