بلاگ (2)

9 گیاه آپارتمانی برای تصفیه هوا

آلودگی هوا یکی از مشکلاتیه که امروزه با اون سر و کار داریم. زندگی توی آپارتمان های امروزی خودش باعث شده که این مشکل برای ما بیشتر بشه. آپارتمان های کوچکی که جریان هوای کمی داره و خودش جایی واسه جمع شدن آلودگی ها میشه. آلودگی هوای خونه می تونه عواض زیادی واسمون داشته باشه که یکی از اونها بیماری آسم میتونه باشه. بیاین با آوردن گلدان  گل به خانه ی خودمون این آلودگی ها رو کاهش بدیم.

علاوه بر هوای آلوده ی بیرون عوامل زیاد دیگه ای هم وجود داره که خودشون باعث آلودگی هوای داخل آپارتمان میشن. متریال های مصنوعی به کار رفته تو ساخت، لوازم خانگی مدرن یا حتی مبل راحتیتون میتونه عامل آلودگی هوای داخل باشه. اگه یه ویژگی باشه ک بین اتاق شما و یه فضا پیمای ناسا مشترک باشه اونم کیفیت هوای بد اوناست!!!

متاسفانه کیفیت هوای بد خانه ها در بین پنج تهدید مهم سلامت عمومی قرار گرفته. اما خوشبختانه، محققین ناسا به دنبال راه حل برای اتاق های ما و فضا پیما های خودشون گشتند. راه حلی که محققین ناسا در سال 1989 بهش دست یافتن خیلی ساده و در دسترس بود: استفاده از گیاهان خانگی! ولی خب اتاق شما برای یه عالمه گل های مختلف جا نداره! ما براتون بهترین گل ها برای تصفیه هوا رو معرفی می کنیم.

سرخس بوستون

گلدان سرخس بوستون

بوستون فرن یا سرخس بوستون یکی از محبوب‌ترین گونه‌های سرخس خانگیه. ساقه‌های برگی خمیده و بلند این گیاه زیبا بسیار پرپشت و انبوه هستند و با برگچه‌های ریزی پوشیده شده‌ که آن را انتخابی مناسب برای گذاشتن در آویزهای گلدان ای یا قرار دادن روی ستون‌های تزئینی و کانتر می کنه.

در سال 2010 نشان داده شد که این گل، بیش از هر گلی فرمالدهید را از هوا جذب می کنه. اما نگهداری از این گل به عشق و علاقه ی شما نیاز داره. این گل به هوای مرطوب نیاز داره پس هر روز بهش آب بدید و اسپری کنید اونو تا خاکش همیشه مرطوب بمونه یادتون باشه غرق آب کردن این گلم براش مضره. اگه هم که حوصله آبیاری هر روزشونو ندارید می تونید از گلدان های خود آبیار مث گلدان الماس استفاده کنید. سرخس سرمای هوا را تا 10 درجه سانتیگراد و گرما را تا 30 درجه تحمل می‌کند اما بهترین دما 22-16 درجه هست. فراموش نکنین که در هوای گرم باید میزان رطوبت هوا را افزایش پیدا کنه.

نخل بامبو

گلدان نخل بامبو

 

برای تصفیه ی هوای مناسب میتونین از نخل هم استفاده کنین! نخل به صورت یک گیاه آپارتمانی انواع مختلفی داره . نخل بامبو یکی از محبوب ترین نوع نخله. نخل بامبو به نور کم، گرمای معمولی، خاک همیشه خیس و رطوبت نسبی بین 50 – 70 درصد نیاز داره و اونو می تونید تو انواع خاک قلیایی مثل خاک جنگل بکارید.

نخل بامبو میتونه فرمالدئید، بنزن، کربن مونو اکسید، زایلین، کلروفروم و آلاینده های دیگه ای رو از هوا حذف کنده.

نخل های دیگه مثل نخل کنتیا، فونیکس، واشینگتونیا هم می تونید بسته به سلیقه خودتون و سایز گلدان و دکوراسیون منزل خودتون انتخاب کنین.

فیکوس

گلدان فیکوس

اگه شما هم یه اتاق تاریک دارید که با دیدن یه گل زنده توش به وجد میاین این گلو امتحان کنین. فیکوس گیاهی معروف از خانواده ی موراسه هست و بیشتر در منزل پدر بزرگ مادر بزرگ ها دیده میشد. در پاسیو جا داشت همیشه و تا سقف رشد میکرد.ولی دیگر خبری از آن فیکوس نیست !! گیاهی مناسب برای منازل و نامناسب برای کارخانجات و ادارات.

فیکوس در سایه هم میتونه رشد کنه هر چند رشد اون کمتر از حالتیه که تابش غیر مستقیم نور خورشیدو داشته باشه البته از قرار دادن اون جلو نور مستقیم خورشید خودداری کنید. بعد هر بار خشک شدن خاک، فیکوس رو دوباره آبیاری کنید و از باتلاغی کردن خاک آن جداً خودداری کنین.

فیکوس میتونه کربن مونو اکسید، فرمالدئید، تریکلرواتیلن و برخی آلاینده های دیگه رو از هوا حذف کنه.

دراسنا درمنسیس

گلدان دراسنا درمنسیس

دراسنای درمنسیس هم جز گل های جان سخت حساب میشه. مطالعالت انجام شده توسط انجمن هوای پاک ناسا نشان داده که این گیاه به حذف مواد شیمیایی مانند فرمالدئید و همچنین زایلین و تولوئن از هوای محیط کمک میکنه. این گیاه رو کافیه بهش هفته یه بار در حدی آب بدید که خاکش مرطوب بشه. غرق آب کردنش اصلا توصیه نمیشه.

پاپیتال

گلدان پاپیتال

پاپیتال یا عشق همیشه سبز! گیاهی که سبزی رو به خونتون هدیه می کنه. این گل به هر مانع عمودی که برسه از اون بالا میره! برای همین این گل را کنار دیوار در فضای آزاد می کارن تا نمای دکوراتیو سبز جذابی به دیوار ببخشه. ولی شما می تونید از این گیاه داخل خونه هم استفاده کنید و از قابلیت تصفیه هوای اون استفاده کنین. این گل به محیط نم سایه نیمه آفتاب نیاز داره و کافیه اونو به صورت معمول هفته ای یه بار آبیاری کنین و گاهی هم اونو اسپری کنین. توی آبیاری این گیاه دست و دلباز باشید!

پاپیتال بنزن، کربن مونو اکسید، فرمالدئید، تریکلرواتیلن و برخی آلاینده های دیگه رو حذف می کنه.

اسپاتی فیلوم (سوسن صلح)

گلدان سوسن صلح

گیاه آپارتمانی اسپاتی فیلوم یا سوسن صلح، یکی از گیاهان خانواده ی شیپوریه. تعداد کمی از گیاهان آپارتمانی گل دارن و شما با نگه داشتن سوسن صلح شانس اینو دارید که شکفتن گل زیباشو ببینید تا این گل در زمستان بهارو به خونه هاتون بیاره. ویژگی خوبی که این نگهداری این گل رو مطلوب تر کرده اینه که به نور زیادی نیاز نداره. فقط یادتون باشه این گل حساسه و نباید گلدان جایی باشه که جریان هوای سریع هست. دمای بین 15 تا 23 واسش مناسب ترین دماست. اما اشکالی نداره، اگه تو مناطق گرمسیر هم زندگی می کنید، این گل افزایش دما تا 32 درجه رو هم تحمل می کنه ولی یادتون باشه که باید همیشه برگاشو اسپری کنید تا توی گرما نسوزه! خاک این گل رو باید همیشه خیس نگه دارید. رطوبت 50 تا 90 درصد و خاک کمی اسیدی نیاز های دیگه ای هستن که این گل نیاز داره.

سوسن صلح میتونه فرمالدئید، بنزن، تریکلرو اتیلن، زایلین و آمونیا را از هوای اتاقتون حذف کنه.

هشدار: حواستون به بچه ها باشه! این گل برگ های سمی داره و نباید در دسترس کودکان باشه.

پوتوس قلبی

گلدان پوتوس قلبی

این گیاه زینتی از هر نظر مقاوم ترین فیلدوندرون هاست،در ایران به نام پوتوس قلبی معروف است،بالارونده و نیاز به تکیه گاه خزه دار دارد،سریع الرشد و ارزان و نگهداری آن ساده است و به همین دلیل در اکثر منازل عمومیت دارد،البته باید دقت بشه که با پتوس معمولی فرق داره که این گونه برگاش قلبیه و اون گونه بیضی هستش. این گیاه تصفیه کننده خوبی برای هواست و نگهداری ساده ی این گل، اونو به یکی از بهترین گزینه ها برای خانه ها و دفاتر اداری تبدیل کرده. از نظر نوری این گل به اندازه ای قانعه که تقریبا میشه گفت تو هر خونه ای قابلیت رشد رو داره ولی گلدان رو جایی بذارید که از تابش مستقیم نور خورشید حفظ بشه. دمای بین 18 تا 24 و رطوبت معمولی داخل اتاق ویژگی هایی هستن که نگهداری از این گل رو ساده می کنه. پس اگه تجربه ی کافی تو نگهداری از گل و گیاه رو ندارید، توصیه ما به شما شروع از این گله. این گلو میتونید با ی نخ هدایت کنید و به هر کجای خانه که دلتون میخواد ببرید.

پوتوس گاز های سمی از جمله، فرمالدئید، زایلین، تولوئن، بنزن، کربن مونو اکسید را از هوا حذف می کنه.

ژربرا جامزونی

گلدان ژربرا جامزونی

ژربرا جامزونی یا گل تاب، گونه ای از گیاهان گلدار بومی منطقه ترانسوال آفریقای جنوبیه که در سال 1889 توسط رابرت جیمسون کشف شده است.پرورش تجاری ژربرا در پایان قرن 19 در کمبریج انگلستان و در زمان ریچارد لینچ آغاز شده است. ژربرا میتونه فرمالدئید رو از هوا جذب کنه و کیفیت هوای اتاق شما رو افزایش بده. این گل به مراقبت زیادی نیاز داره. در دمای 13 تا 18 درجه ی سانتی گراد بیشترین رشد رو داره پس حواستون باشه که هوای خیلی گرم برای این گل مناسب نیست. این گل به نور زیادی احتیاج داره و آبیاری اون باید بعد از هر بار خشک شدن خاک سطحی اون انجام بشه.

آگلونما

گلدان آگلونما

گیاه بسیار زیبایی است با برگ های ابلق با ساقه ها کوتاه و برگ های بیرون آمده از غلاف ، نیزه ای شکل و خم شده به طرف پایین . این گل مقاومت خوبی در برابر سایه داره. منشاء اصلی این گیاه جنگل های استوایی آسیاست. نگهداری از این گل به مراقبت دوچندانی نیاز داره. پس برای آب دادن به اون دقت کنید. آبیاری باید کم و به موقع باشه و در کنار اون همیشه اونو اسپری کنین، چون این گل علاقه ی زیادی به رطوبت داره.گلدان آگلونما علاوه بر زیبایی دادن به دکوراسیون منزل میتونه بنزن، کربن مونو اکسید، فرمالدئید، تری کلرو اتیلن و مواد سمی دیگه رو از هوا حذف کنه.

عاشق گل ها هستید؟

اگه عاشق گل ها هستید و تجربه ی کافی رو تو نگهداری اونا دارید می تونید از گل هایی مثل سوسن صلح، نخل بامبو، پاپیتال یا فیکوس نگهداری کنید می تونید لذت داشتن اونارو تجربه کنید. ولی اگه تجربه یا وقت کافی رو ندارید روی گیاهای دیگه مثل پوتوس، گل عنکبوتی و دراسنا حساب کنید. اگه هم دکوراسیون منزلتون اهمیت زیادی واستون داره و دوست دارید از همه ی این گل ها استفاده کنین، می تونین از گلدان های هوشمند اسمارتی پات هم کمک بگیرید.

خواندن 5737 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 01 مرداد 1398 04:43
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

درباره نویسنده

هم بنیان گذار و CTO در Smartypot

برای اطلاعات بیشتر به linkedIn مراجعه کنید

نظر دادن

لطفا برای ارسال نظر تمامی موارد لازم که با (*) مشخص شده اند را تکمیل کنید.

عضویت در خبرنامه

برای عضویت توی خبرنامه ایمیلتونو برامون ارسال کنین.

درباره گلدان هوشمند

اسمارتی پات طبیعت رو با آرامش خیال به زندگیمون میاره. گلدان هوشمند در طرح های متنوع و مناسب برای سلیقه های مختلف طراحی شده و با امکانات متنوعی مثل آبیاری کنترل شده و آگاه کردن شما از شرایط فعلی گیاهتون به رشد بهتر و کاهش آسیب های ممکن به گیاه کمک میکنه. گلدان هوشمند با نورپردازی و طراحی منحصر به فرد، دکوراسیون منزل شما رو جذابتر و زیباتر از حالت عادی جلوه میده و بستری بی نظیر برای تجلی طبیعت در محیط زندگیتون فراهم میکنه. شما می تونید با آسودگی خاطر آبیاری صحیح و مناسب گیاه رو به گلدان هوشمند بسپارین و با اطلاع از شرایط رشد گیاه، بهترین حافظ طبیعت باشین.

نماد اعتماد