بلاگ (2)

ریحان بکاریم

ریحان یکی از سبزی هاییه که ما ایرانیا عاشقش ایم، دیدم که موقع خرید سبزی خوردن میگیم ریحونشو بیشتر بذارن برامون... خلاصش که ریحان از پر طرفدارای سبزیاست و کلی هم خواص درمانی داره که توی همین مقاله براتون توضیح میدم. گاهی وقتا شک می کنیم که چه آبی پای این سبزی هایی که دم مغازه هاست رفته یا چقدر بهشون مواد شیمیایی زدن و دلمون خواسته که یه سبزی مطمئن بخریم. خب واقعیتش اینه که ما خودمون هم میتونیم ریحان رو توی خونه و توی گلدان هم پرورش بدیم و مراقبش باشیم و بعد به وقتش بچینیم و کیفشو ببریم.

گفتم که ما می تونیم ریحان را خیلی آسون توی گلدان و آپارتمانمون پرورش بدیم و در نهایت یه گلدان سبز ریحان خوشمزه کنار خونمون داشته باشیم. ریحان رو هم میتونیم با بذر بکاریم و هم با استفاده از ساقه هاش تکثیرش کنیم.

کاشت ریحان در گلدان

آماده سازی بذر برای کاشت در گلدان

حالا بیاین ببینیم که چطوری میتونیم با بذر ریحان در گلدان پرورش بدیم؟

اول بذر های سالم و مرغوبی که احتمال رشد بیشتری دارن رو از مراکز معتبر تهیه می کنیم. بعد بذر ها رو به مدت یک تا سه روز می ریزیم توی آب تا متورم بشن. یه گلدان به ارتفاع حداقل پانزده سانتی متر رو بر می داریم، حواسمون هست که حتما سوراخ بزرگی برای زهکش داشته باشه، بعد گلدان رو با خاک باغچه و خاک برگ پر می کنیم و هم چنان حواسمون هست به زهکش خاک هست، سعی میکنیم با سنگ هایی که اندازه مناسبی دارن کاری کنیم که خاک، زهکش رو پر نکنه و راه برای رسیدن هوا به ریشه گیاه و خارج شدن آب اضافی از کف گلدان وجود داشته باشه.

بعد از اینکه بذر ها متورم شدن، اونا رو از آب در میاریم و میذاریمشون روی یه تکه پارچه یا روزنامه تا نم بذر ها گرفته بشه.

کاشت بذر در گلدان

توی مرحله بعد بذر ها رو با فاصله روی سطح خاک می پاشیم، سه یا چهار سانتی متر فاصله بین بذر ها معمولا کافیه، و بعد روی بذر ها رو با یه کم خاک می پوشونیم، ببینید اگه اندازه بذر شما مثلا سه میلی متر باشه، حداکثر باید با سه میلی متر خاک بپوشونیدشون. وقتی این کار رو هم انجام دادیم روی سطح گلدان رو با یه تکه گونی یا یه برگ روزنامه یا یه پلاستیک می پوشونیم، یه جوری که بذر ها زیر این پوشش قرار بگیرن و حالا با یه آب پاش کوچولو یا با دست، روزی دو تا چهار بار روشون آب می ریزیم تا سطحی که بذر ها رو توش کاشتیم کاملا خیس بشه؛ سعی می کنیم که گلدان رو دو روز تا پنج روز یه جای گرم، مثلا توی آشپزخونه بذاریم.

آبیاری بذر ها

باید خیلی دقت کنیم که وقتی ریحان جوانه میزنه دیگه به هیچ وجه اجازه ندیم که خاکش خشک بشه، پس یادمون نره که جوانه های ریحان خیلی به کمکمون نیاز دارن و لازمه هر روز بهشون آب بدیم، البته نه در حدی که خاک غرق آب بشه، هر بار قبل از اینکه روی خاک آب بریزیم دستمونو میذاریم روی خاک، حالا تا یه بند انگشت هم خاک رو لمس می کنیم و اگه خشک بود بهش آب میدیم، حواسمونم جمعه که روی ساقه ها و برگ های ریحان آب نریزیم.

اگه ریحان شما گل داد بهتره که گل و دو تا برگ پایین گل رو بچینین تا هم طعم ریحان تغییر نکنه هم اینکه خیلی دراز نشه بوته ریحان و بیشتر رشد عرضی پیدا کنه و برگ های بزرگتری بده. جالبه بدونیم که یه مرتبه که سبزی ریحان رو بچینیم دو مرتبه دیگه بعدش باز رشد میکنه و خیلی زود آماده چیدن دوباره میشه. البته موقع چیدنشون نیازه دقت کنیم و مراقب گیاه مون باشیم که دو تا سه بند پایین ریحان ها حفظ بشه تا بتونن انشعابات جدید ایجاد کنن.

تکثیر ریحان با ساقه

اما اگه بخوایم ریحان رو با ساقه هاش تکثیر کنیم چی کار کنیم؟

خب اول میایم اون ساقه های تازه و سالم ریحان رو جدا می کنیم و توی یه ظرف آب میذاریم تا ریشه بزنن. وقتی طول ریشه ها به پنج سانتی متر رسید، خیلی آروم و با احتیاط اونا رو به گلدان منتقل می کنیم وحواسمون هست که نذاریم وقتی داریم ریحان رو توی خاک می کاریم به ریشه هاش آسیبی برسه.از اینحا به بعد هم چنان خاک رو مرطوب نگه می داریم و مراقب ریحان ها هستیم که مبادا خاکشون خشک بشه. اون وقت می بینیم که ظرف مدت چند هفته برگ های جدید هم جوانه میزنن و بعد از یه مدت، یه گیاه کامل و یه گلدان ریحان داریم.

فوت کوزه گری

راستی چند تا فوت کوزه گری ریحان گون هم بگم براتون:

ریحان های ما به آبیاری منظم احتیاج دارن، البته فقط دوست دارن که خاکشون مرطوب باشه اما حواسمون هست که خاک حالت غرقابی هم پیدا نکنه.

بیشتر سبزی های خوردنی واسه اینکه بتونن بهتر رشد کنن، دوست دارن جایی قرار بگیرن که آفتاب گیر باشه. معمولا برای ریحان روزی سه تا چهار ساعت نور خورشید و آفتاب ملایم کافیه.

بهترین ترکیب خاک برای رشد ریحان استفاده از ترکیب خاک باغچه، خاک برگ، ماسه و پرلیته اگه از بستری غیر از پرلیت استفاده کنیم، بهتره که هر دو هفته یه بار بهش کود بدیم و خاکش رو غنی کنیم. پوست موز سرشار از پتاسیمه و میتونین یه کمی ازش رو بکوبین و بریزید پای خاک گلدان ریحان.

اگه از یه گلدان گل همیشه بهار یا یه گلدان جعفری کنار گلدان ریحان خودتون داشته باشید تا شصت درصد آفاتش رو دفع کردین و حالا اگه شته یا پشه ها گیاه تونو اذیت کردن می دونین که کافیه با یه آب پاش که یه کم آب و الکل داره برگ و ساقه های گیاه رو اسپری کنیم. اینجوری خیالمون از سلامت و ارگانیک بودن ریحونای خوشمزمونم راحته...

حالا هر وقت رفیتیم سر گلدان ریحان قشنگمون خیالمون از آب و مواد غذایی ای که ریحونا رو بزرگ کردن هم راحته. لذت تجربه چیدن دسترنج خودتونو از دست ندین. اگه دوست داشته باشین که عملیات کاشت تا برداشت ریحان رو ساده تر کنین و دغدغه نگهداری و سالم موندن ریحان ها رو هم کمتر کنین بهتون پیشنهاد میدم که از گلدان هوشمند اسمارتی پات استفاده کنین.

ریحان در گلدان

خواص معجزه آسای ریحون

اما اجازه بدین چند کلمه ای هم درباره خواص معجزه آسای ریحان براتون بگم:

ریحان سرشار از ویتامین های آ، کا و ث هست، پر از منگنز، کلسیم، پتاسیم و امگا3 ئه و کلی هم خاصیت درمانی داره. از خواص ریحان میشه به خاصیت ضدعفونی کنندگیش، ضد درد و التهاب بودن یا ضد باکتری و ضد اسپاسیم بودنش اشاره کرد، در ضمن ریحان ضد نفخ و ضد قند هم هست و اشتها آور مقوی هم هست. طبع ریحان یه کم گرم و خشکه. اگه بخوایم از خواص دارویی ریحان استفاده کنیم میتونیم اونو به صورت دم نوش یا جوشانده استفاده کنیم.

جالبه بدونیم جوشانده ریحان هم ضد تشنجه و هم سردرد های میگرنی رو آروم میکنه و توی درمان تنگی نفس یا سرفه هم ازش استفاده میکنن. دم کرده ریحان برای دل پیچه واقعا موثره، کلا پزشک های طب سنتی میگن ریحان در درمان سو هاضمه، نفخ معده، التهاب روده و یبوست تاثیر خوبی داره و معمولا ازش استفاده میکنن. برای درمان و پیشگیری از سرماخوردگی هم کاربرد داره.

ریحان برای سلامت قلب هم مفیده و از گرفتگی عروق جلوگیری میکنه و مانع بالا رفتن کلسترول خون هم میشه.

جوشانده ریحان

اگه یه مقدارن برگ ریحان رو بجوشونیم و ده دقیقه توی یه فنجون آب بذاریمش و بعد از ده دقیقه که کاملا خنک شد با یه پنبه روی لکه های پوستی بزنیم و ده دقیقه باز صبر کنیم تا اثرش رو بذاره و بعد بشوریمش، پوست شاداب تری پیدا می کنیم و کم کم اثر این لکه های پوستی یا جوش و آکنه ها ناپدید میشن، تازه چین و چروک پوست هم به مرور زمان کمتر میشه. استعمال موضعی ریحان توی کم کردن التهاب و خارش و دردی که ناشی از نیش حشراته هم مفیده.

از گیاه ریحان یه اسانسی درست میکنن که بهش میگن اسانس بالزیک یا روغن ریحان که اونم خواص درمانی خاصی داره اما نباید در دوران بارداری یا شیردهی و همینطور برای بچه های زیر دو سال ازش استفاده کرد و در کل هم نباید به مدت طولانی و چند ماهه ازش استفاده کرد.

بازم هر سوالی درباره کاشت ریحان و شرایط نگهداریش براتون پیش اومد حتما باهامون درمیون بذارید.

خواندن 3751 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 01 مرداد 1398 05:19
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

درباره نویسنده

روی قانون چمن پا نگذاریم

در موستان گره ذایقه را باز کنیم

 و دهان را بگشاییم اگر ماه درآمد

و نگوییم که شب چیز بدی است

 و نگوییم که شب تاب ندارد خبر از بینش باغ

 و بیاریم سبد

 ببریم این همه سرخ این همه سبز

صبح ها نان و پنیرک بخوریم

 و بکاریم نهالی سر هر پیچ کلام

و بپاشیم میان دو هجا تخم سکوت

نظر دادن

لطفا برای ارسال نظر تمامی موارد لازم که با (*) مشخص شده اند را تکمیل کنید.

عضویت در خبرنامه

برای عضویت توی خبرنامه ایمیلتونو برامون ارسال کنین.

درباره گلدان هوشمند

اسمارتی پات طبیعت رو با آرامش خیال به زندگیمون میاره. گلدان هوشمند در طرح های متنوع و مناسب برای سلیقه های مختلف طراحی شده و با امکانات متنوعی مثل آبیاری کنترل شده و آگاه کردن شما از شرایط فعلی گیاهتون به رشد بهتر و کاهش آسیب های ممکن به گیاه کمک میکنه. گلدان هوشمند با نورپردازی و طراحی منحصر به فرد، دکوراسیون منزل شما رو جذابتر و زیباتر از حالت عادی جلوه میده و بستری بی نظیر برای تجلی طبیعت در محیط زندگیتون فراهم میکنه. شما می تونید با آسودگی خاطر آبیاری صحیح و مناسب گیاه رو به گلدان هوشمند بسپارین و با اطلاع از شرایط رشد گیاه، بهترین حافظ طبیعت باشین.

نماد اعتماد