بلاگ (2)

نور گل و گیاهتون کافیه یا نه؟ تاثیر نور بر گل و گیاه

گیاهان مثل همه موجودات زنده ی دیگه نیاز هایی دارن که باید براشون تامین کنیم. نور، یکی از اساسی ترین اوناست. نور، به عنوان یکی از ضروری ترین نیازهای گیاهان اثرات مختلفی روی هر گیاهی میذاره. کاهش یا افزایش میزانش هم واسه هر گیاهی پیامدهای متفاوتی داره. در ادامه این مقاله می‌خوایم درباره‌ ی مشکلات فیزیولوژیکی که در صورت کم بودن یا افزایش بیش از حد نور ممکنه برای گیاه پیش بیاد باهاتون صحبت کنیم.

این روزها تاثیرات مثبت نگهداری گل و گیاه توی خونه یا آپارتمان دیگه برای همه ثابت شده‌است. قرار دادن یه گلدان گل توی اتاق یا دفتر کارمون میتونه علاوه بر زیبایی که به دکوراسیون محل زندگیمون میده، حس طراوت و شادابی هم بهمون القا کنه. تازه نگاه کردن به اون اثرات غیرقابل انکاری هم توی کاهش خستگی ها و فشارهای روزمره داره.

گیاه آپارتمانی در گلدان هوشمند

اما گیاهان مثل همه موجودات زنده ی دیگه نیاز هایی دارن که باید براشون تامین کنیم. نور، یکی از اساسی ترین اوناست. گیاهان برای انجام فرایند فتوسنتز به نور نیاز دارن ، گیاهان با فوتوسنتز مواد غذایی می‌سازن و این باعث میشه که انرژی مورد نیازشون تامین بشه.

فتوسنتز گیاه وگلدان هوشمند

نور، به عنوان یکی از ضروری ترین نیازهای گیاهان اثرات مختلفی روی هر گیاهی میذاره. کاهش یا افزایش میزانش هم واسه هر گیاهی پیامدهای متفاوتی داره.

در ادامه این مقاله می‌خوایم درباره‌ ی مشکلات فیزیولوژیکی که در صورت کم بودن یا افزایش بیش از حد نور ممکنه برای گیاه پیش بیاد باهاتون صحبت کنیم.

اثرات کمبود نور

 کم شدن سرعت رشد:

به خاطر کاهش میزان فتوسنتز، گیاه قادر به ساختن قند و سایر مواد غذایی به مقدار کافی نیست. همین باعث میشه که رشد گیاه به شدت کم بشه و در نهایت گیاهی ضعیف تر از حالت طبیعی داریم.

 تغییر ظاهر گیاه:

در اثر کمبود نور ممکنه گیاهان ظاهر زیبای خودشونو از دست بدن، برگ‌های گیاه به زردی متمایل یا دچار بدشکلی بشن و ظاهر طبیعی خودشون رو حفظ نکنن.

تاثیر نور بر برگ گیاه در گلدان

نازک شدن برگ‌ها، باریک و آبکی شدن ساقه ها و افزایش فاصله بین گره ها میتونه از تغییرات ظاهری دیگه ای باشن که پیش بیان. اگه گیاه به میزان کافی و در جهت مناسب نور دریافت نکنه در اثر مکانیسم نورگرایی به سمت نور متمایل میشه و ممکنه بعد از یه مدت با گیاهی روبرو بشیم که در راستای رسیدن به نور رشد طولی زیادی کرده، بدون اینکه شاخه و برگ‌های قوی داده باشه و به مقداری که انتظار داریم پرپشت نشده.

تغییر ظاهر گیاه در گلدان بر اثر نور

 

تاثیر نور بر گیاه در گلدان

نسبت نور قرمز به مادون قرمز هم یه عامل تعین کننده در رنگ برگ‌ها، اندازه اونا و تعداد شاخ و برگ گیاهه که از این ویژگی بیشتر توی گلخانه‌های تجاری استفاده می‌کنن.

افزایش طول دمبرگ‌ها بصورت غیر عادی هم میتونه یکی دیگه از نشانه های کمبود نور باشه.

نشانه های کمبود نورگیاه در گلدان

 ایجاد رقابت:

در صورت کمبود نور، بین اندام‌های مختلف گیاهی بر سر جذب مواد غذایی رقابت پیش میاد که میتونه باعث تضعیف گیاه و ریزش گل و میوه در گوجه فرنگی و خیار بشه و کیفیت نهایی محصول رو کاهش بده.

 شیوع بیماری‌ها: کمبود نور و ضعیف شدن گیاه باعث میشه که بیماری‌ها و آفات گیاهی فرصت بهتری برای صدمه زدن به گیاهمون پیدا کنند.

گیاهان برگ قرمز، گیاهانی که رنگ برگ‌هاشون در طیف قرمز و بنفشه اگه به مقدار کافی نور دریافت کنن خوش آب و رنگ‌تر میشن. این مورد خصوصا در ساکولنت‌ها بیشتر دیده میشه.

گیاهان برگ قرمزدر گلدان

 تغیر رنگ در گیاهان ابلق:

به گیاهانی که برگ‌های دو رنگ دارن، مثل بعضی از سانسوریاها، پتوس‌ها و یا کرتون، گیاهان ابلق گفته میشه. تغیر رنگ قسمت‌های ابلق به رنگ سبز میتونه یکی از هشدار‌های کمبود نور باشه.

سانسوریا در گلدان

کوروتون در گلدان

اثرات افزایش بیش از حد نور

 وجود لکه های سوخته روی برگ‌ها میتونه از علائم تابش زیاد نور باشه.

 اگه گیاه توی ساعات گرم روز یعنی بین ده صبح تا چهار عصر حالت پژمردگی پیدا کرد، برگها اول به رنگ زرد و بعد به رنگ قهوه ای تغییر رنگ پیدا کردن، مطمئن باشید که دارن از نور زیاد رنج میبرن.

 در بعضی مواقع نور مستقیم خورشید ممکنه باعث ایجاد سوختگی روی بافت‌های گیاهی بشه. مثلا اگه بوته های گوجه فرنگی به میزان کافی برگ نداشته باشن و در معرض نور شدید قرار بگیرن، یه سمت میوه ها که بیشتر در معرض نور هستن به رنگ سفید درمیاد چرا که نور زیاد باعث از بین رفتن اپیدرم در اون قسمت میشه. همین میتونه شیوع یکسری عوامل بیماری‌زا رو روی گیاهمون بیشتر کنه.

سوختگی برگ ها بر اثر نور بیش از اندازه در گلدان

نور از سه لحاظ برای گیاه حائز اهمیته:

  • شدت نور یا همون میزان تابش، یعنی تعداد فوتونی که در واحد سطح به برگهای گیاه برخورد میکنه.
  • طول روز، گیاهان از لحاظ طول مدت نورگیری به سه دسته‌ی روز کوتاه، روز بلند و بی تفاوت نسبت به طول روز تقسیم میشن که در گلدهی گیاهان موثرن.
  • کیفیت نور یا همان طول موج نور، نوری که طول موج مادون قرمز زیادی داره باعث میشه طول میانگره‌ها زیاد بشه و اندازه برگ ها و تعداد شاخه ها کاهش پیداکنه. اضافه بر اون رنگ برگ ها کمرنگ تر از حالت عادی میشه اما اگه در معرض نوری با طول موج قرمز قراربگیره، کوتاه قد و پر شاخ و برگ میشه و رنگش هم به سبز تیره تری تغییر پیدامیکنه. نورهای قرمز و آبی بیشترین اثر رو بر رشد گیاه دارن. نورهای سبز و زرد اهمیت کمی در رشد گیاه دارن و معمولا از سطح گیاه بازتاب میشن. این نور ها جذب گیاه نمیشن، رنگ سبز گیاهان هم به خاطر بازتاب این رنگ ها از سطح گیاهه.

گیاهان برای رشد مناسب به نسبت متعادلی از نور آبی و قرمز نیاز دارن. نور خورشید این نسبت متعادل رو برای گیاه فراهم میکنه. نور آبی معمولا در رشد شاخ و برگ گیاه نقش داره، در حالی که رنگ قرمز به همراه آبی مشوق گلدهی توی گیاهه.

نور، همیشه یه عامل محدودکننده در نگهداری گیاهان در منزل بوده؛ هر گیاهی نیاز داره که حتما ساعاتی در روز، در معرض نور قرار بگیره. اما امروزه با توجه به افزایش جمعیت و آپارتمان های چندین طبقه، مشکل کمبود نور برای پرورش و نگهداری گیاه در منزل یه مشکل جدی برای مردم شده و با اینکه کشور ما در منطقه ای از کره ی زمین قرار گرفته که از لحاظ نوری مشکلی نداره ولی بازم یه جاهایی از خونمون که دلمون میخواد و به دکوراسیون خونمون بیشتر میاد، نمیتونیم گیاهامون رو قرار بدیم؛ چون که مشکل کمبود نور براشون پیش میاد.

گیاهان از لحاظ نیاز به نور در سه دسته قرار میگیرن:

گیاهان با نیاز نوری کم:

گیاهان با نیاز نوری کم، معمولا باید شدت نوری معادل 500 تا 2500 لوکس دریافت کنن.

گیاهان با نیاز نوری متوسط:

این گیاهان به شدت نوری معادل 2500 تا 10000 لوکس برای رشد مطلوب نیاز دارن. نور بیشتر در رشد بهتر این گیاهان تاثیر داره.

گیاهان با نیاز نوری بالا:

این گیاهان باید از نور مستقیم خورشید استفاده کنن و با استفاده از نور های مصنوعی معمول خانگی رشد خوبی ندارن. این گیاهان به حداقل 10000 لوکس شدت نور نیاز دارن.

یه راه برای سنجش میزان نوری که توی قسمت های مختلف خونمون داریم استفاده از یه تلفن همراه هوشمنده که به سنسور نور مجهز باشه. در این صورت کافیه یکی از نرم افزار های سنجش نور محیط رو نصب کنیم و سنسور سنجش نور محیط تلفن همراه خودمون رو در محل قرارگیری گیاه بذاریم. معمولا نور دریافتی بر اساس واحد لوکس بیان میشه.گلدان هوشمند یکی از پیشنهاد هایی است که می تواند به شمادر این راستا کمک کند.

یا اینکه میتونید از گلدان هوشمند صدف استفاده کنین. گلدان هوشمند به سنسورهای مختلفی از جمله نور مجهز شده و با اپلیکیشن قابل کنترله. در این صورت هم فقط کافیه اپلیکیشن گلدان رو با تلفن همراهتون باز کنید. بعد گیاهی رو که داخل گلدان خودتون کاشتید انتخاب کنید، حالا اپلیکشن به شما میگه که گیاهتون به چه میزان نوری نیاز داره و اگه گلدان در محیطی قرار بگیره که حس کنه نوری که به گیاه میرسه کمتر از نیازشه به شما هشدار میده.

ویژگی های گلدان هوشمند صدف

چطوری نور مناسب رو برای گیاهمون تامین کنیم؟

حالا که با تاثیر نور بر گیاه و روش های مختلف تشخیص میزان نور مورد نیازش آشنا شدیم شاید این سوال براتون پیش بیاد که چطوری کمبود نور محیط رو برای گیاهمون جبران کنیم؟

ساده ترین روش قرار دادن گیاهان خانگی پشت پنجره ها یا نور گیر های منزله که قسمت های پرنور خانه محسوب میشن. البته باید به نیاز نوری گیاه هم توجه داشت بعضی از گیاهان در اثر تابش زیاد آفتاب دچار آسیب میشن.

اما اگه دوست دارین گلدان هاتون رو در قسمت هایی قرار بدین که دسترسی به پنجره و نور خورشید نداره اصلا نگران نباشید شما میتونید خیلی راحت نیاز نوری گیاهتون رو با استفاده از نور های مصنوعی تامین کنید.

چراغ های رشد گیاهی

چراغ رشد، یک منبع نوره که برای شبیه‌سازی نور خورشید به‌منظور رشد گیاه استفاده میشه. این چراغ‌ ها در انواع مختلفی نظیر چراغ‌ های متال هالید، سدیم فشار بالا، فلئورسنتی و LED تولید میشن که طیف نوری مناسب جهت القای فرایند فتوسنتز و رشد گیاه را فراهم میکنن.

چراغ های LED

جدیدترین و کارآمدترین چراغ‌های در دسترس برای رشد گیاهان، چراغ های LED مخصوص رشد گیاهان هستن. چراغ‌های LED مخصوص رشد گیاهان با نور زیبا، ضمن اینکه باعث رشد و شادابی گیاهان شما میشن، میتونن نورپردازی زیبایی هم در محیط ایجاد کنن و از مزایای دیگه اونا بازده نوری بالا و گرمای تابشی کمی است که دارند

راندمان نوری بالای چراغ های LED و تولید نور در نانومترهای مفید برای رشد گیاه، سازگاری بالای این چراغ ها با محیط زیست و طول عمر نسبتا بالا از دیگر مزایای چراغ های LED میباشد.

چراغ رشد گیاه در گلدان

این LEDها دارای ترکیب مناسبی از رنگ قرمز و آبی هستن که در رشد رویشی گیاهان و همچنین گلدهی اونا خیلی موثرن.

لامپ نور گیاه در گلدان

چراغ های فلورسنتی

چراغ های فلورسنتی برای رشد گیاهان در منزل کاربرد زیادی دارن. این چراغ ها هم نور بیشتری نسبت به حرارت تولید میکنن و همین باعث میشه که بتونیم اونا رو در فاصله ی نزدیک تری از گیاه قرار بدیم. یکی از تفاوتهای اصلی لامپ فلورسنت و رشته ای میزان حرارت تولیدی آنهاست. لامپ و مهتابیهای فلورسنت سردتر هستند. حرارت کمتری تولید میکنن و در نتیجه از نظر مصرف انرژی بازدهی بهتری دارند. ازطرفی کم مصرف هستن اما لامپهای رشته ای حرارت زیادی تولید میکنند؛ بنابراین هدر رفت انرژی در آنها بیشتر است و در بلند مدت هزینه بیشتری باید بابت آنها بپردازید. به علاوه طول عمر لامپ های فلورسنتی بالاتره.

لامپ فلورسنتی رشد گیاه در گلدان

متال هالید یا MH

لامپ متال هالید میزان زیادی نور در طیف آبی تولید میکنه. این رنگ از نور رشد گیاه رو ترویج میده و برای رشد برگ های سبز عالیه و گیاهان را متراکم نگه میداره. این لامپ که به عنوان منبع نور اصلی استفاده میشه بهترین نوع نور است (در صورت عدم و یا کم بودن نور طبیعی خورشید). متوسط طول عمرش هم حدود 10000 ساعته.

لامپ های سدیمی با فشار بالا یا HPS

این نور ها، نور قرمز-نارنجی منتشر می کنند. این گروه از نورها محرک هورمون ها در گیاهان هستند و باعث افزایش گلدهی و جوانه زنی میشن. اونا بهترین چراغ رشد در دسترس برای روشنایی ثانویه یا مکمل هستن (میشه همزمان با نور خورشید از این چراغ ها هم استفاده کرد). این حالت برای برنامه های رشد گلخانه ای بسیار ایده آله.

 

نکاتی در مورد استفاده از نورهای مصنوعی در منزل:

• فاصله مناسب رو برای چراغ رشد گیاه رعایت کنین. فاصله ۲۵-۳۰ سانتیمتر برای این مقدار کافیه. فاصله کمتر باعث سوختن گیاه میشه و فاصله ی بیشتر هم باعث هدر رفت نور.

• برای فهمیدن فاصله مناسب گیاه و چراغ میتونین دست خودتونو نزدیک برگ گل نگه دارین، اگه دستتون گرمای نور رو حس کرد، کمی لامپ رو از چراغ دورتر ببرید.

• گیاهان نیاز به ساعات تاریکی نیز در طول روز دارن. حداقل ۶-۸ ساعت از شبانه روز چراغ های رشد گیاه را خاموش کنید. سعی کنید در طول هفته گلدان را در زیر چراغ جابجا کنید تا به تمام قسمت های آن نور به میزان کافی مساوی برسه.

• اگه لامپ گرد و غبار گرفته باشه، نور مناسب رو به گیاه نمیرسونه.

• اگه بعد از مدتی استفاده دیدین که لامپ تیره شد، اونو عوض کنید.

خواندن 16339 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 02 مرداد 1398 06:58
این مورد را ارزیابی کنید
(8 رای‌ها)

درباره نویسنده

روی قانون چمن پا نگذاریم

در موستان گره ذایقه را باز کنیم

 و دهان را بگشاییم اگر ماه درآمد

و نگوییم که شب چیز بدی است

 و نگوییم که شب تاب ندارد خبر از بینش باغ

 و بیاریم سبد

 ببریم این همه سرخ این همه سبز

صبح ها نان و پنیرک بخوریم

 و بکاریم نهالی سر هر پیچ کلام

و بپاشیم میان دو هجا تخم سکوت

نظر دادن

لطفا برای ارسال نظر تمامی موارد لازم که با (*) مشخص شده اند را تکمیل کنید.

عضویت در خبرنامه

برای عضویت توی خبرنامه ایمیلتونو برامون ارسال کنین.

درباره گلدان هوشمند

اسمارتی پات طبیعت رو با آرامش خیال به زندگیمون میاره. گلدان هوشمند در طرح های متنوع و مناسب برای سلیقه های مختلف طراحی شده و با امکانات متنوعی مثل آبیاری کنترل شده و آگاه کردن شما از شرایط فعلی گیاهتون به رشد بهتر و کاهش آسیب های ممکن به گیاه کمک میکنه. گلدان هوشمند با نورپردازی و طراحی منحصر به فرد، دکوراسیون منزل شما رو جذابتر و زیباتر از حالت عادی جلوه میده و بستری بی نظیر برای تجلی طبیعت در محیط زندگیتون فراهم میکنه. شما می تونید با آسودگی خاطر آبیاری صحیح و مناسب گیاه رو به گلدان هوشمند بسپارین و با اطلاع از شرایط رشد گیاه، بهترین حافظ طبیعت باشین.

نماد اعتماد