بلاگ (2)

آشنایی با کاکتوس

کاکتوس ها همواره گیاهانی کم نیاز، گرم دوست، روشنایی پسندند.داشتن یک گلدان از آن در منزل احساس خوبی ایجاد می کند. آشنایی با کاکتوس و اینکه بدانیم کاکتوس چیست از هدف های ما در این مقاله است.

کاکتوس هارا بشناسیم

کاکتوس ها از گروه گیاهان گوشتی و از رده ی دولپه ای های جدا گلبرگ متعلق به تیره ی ویژه ای به نام cactaceae  باشند که با تیره های گیاهان دولپه ای تفاوت کلی دارند. ساقه کاکتوس بسیار ضخیم و از حالت استوانه خارج شده‌اند و برگها نیز شکل اصلی خود را از دست داده اند و به صورت خارها و تیغ های کوچکی در نقاط گوناگون در امده اند.

 

خصوصیات کاکتوس

از نظر گیاه شناسی هر گیاه وابسته به خانواده کاکتاسه باید پنج خصوصیت زیر را دارا باشد:

1-آرئول یا بالشتک های خار، به صورت ثابت در بیشتر اعضا وجود داشته باشد .آرئول دارای خارها یا موهای خار مانند ظریف به نام گلوشید و یا هر دو است.

2-همه کاکتوس ها چند ساله است، یا ماندگاری چندساله دارند.

3-میوه آنها سته تک خانه است.

4-همگی دولپه هستند.

5-گلبرگ های گل در بالای تخمدان ظاهر می شوند.

فتوسنتز، غدا سازی، تعرق و تعریق در کاکتوس ها به وسیله ساقه بند بند، نیمه گوشتی و دارای سبزینه انجام می شود و خار ها یکی از ویژگی های شناخته شده کاکتوس ها به شمار میروند که در رنگ های گوناگون مسئولیت نگاهداشت و حفاظت را برعهده دارند خارها سبب جذب رطوبت هوا در طول شب و هدایت آب در آوندهای گیاه و از آنجا به ریشه ها شده و به کاهش تبخیر آب کمک می نمایند.

کاکتوس ها همواره گیاهانی کم نیاز، گرم دوست، روشنایی پسند، بردبار وسازگار به گرما، خشکی و کم آبی و استوار در برابر دگرگونی های آب و هوایی می باشد. شماری از انها در برابر دمایی تا چندین درجه سانتی گراد زیر صفر ایستادگی نشان می دهد. در شهرهایی مانند تهران، گونه آگاو امریکایی و گونه هایی از اپونتیا را می توان در فضای آزاد کشت نمود. این گونه ها در برابر سرمای پایین تر از 4-درجه سانتی گراد نیز پایدار بوده و بارش برف هم برای آنها دشواری ایجاد نمی کند.

کاکتوس ها علاوه بر نقشی که در زیبایی  آفرینی در آپارتمان و گلخانه ها داشته اند در سایر موارد نیز جوابگوی  نیاز های مختلف انسان بوده اند.

آشنایی با منشا کاکتوس ها در دنیا

گلدان کاکتوس

آمریکای مرکزی و جنوبی پرو شیلی و مکزیک سرزمین اصلی کاکتوس ها می باشند. کاکتوس ها در اوایل قرن هفدهم به اروپا و سپس استرالیا و سایر مناطق  دنیا منتقل شده اند.

کاکتوس ها به عنوان نماد مهمی از سیاست های مکزیک ،قدمتی ژرف در فرهنگ مکزیک دارد. به گونه  ای که آرم کشور مکزیک عقاب طلایی بر روی کاکتوس گلابی خاردار نشسته و در حال بلعیدن یک مار است که این نماد معانی قوی دینی می باشد. اروپایی ها آن را نماد پیروزی خوبی بر بدی می دانند.

  مورفولوژی (ریخت شناسی)

گل

گلدان کاکتوس

گل های ظریف و حساس گیاه کاکتوس که معمولا اندازه بزرگی دارند و به رنگ های زرد طلایی و مایل به سبز ،سفید ،قرمز و ارغوانی سایه دار میباشد. گل ها بیشتر در بهار و تابستان و برخی در پاییز و زمستان نیز نمایان می شود.نگهداری این گیاهان در گلدان به زیبایی منزل شما اضافه خواهد کرد.

ساقه

کاکتوس ها به سبب نداشتن برگ، فتوسنتز و غذاسازی، تعریق و تعرق را به وسیله ساقه های خود که بند بند، نیمه گوشتی و دارای سبزینه اند انجام می دهند.

برگ

برگ کاکتوسها به خار و تیغ تبدیل شده است. خارها مسئولیت حفاظت گیاه را بر عهده دارند. در شماری از کاکتوس های جوان برگ هایی زبانی شکل، گوشتی و ضخیم دیده می شود که به مرورزمان می ریزند ولی همواره به سبب روند تکاملی کاکتوس ها و همچنین گذشت زمان، برگ ها تبدیل به خار وتیغ می گردند .

میوه

میوه کاکتوس معمولا خوراکی است و شکوه آن ساگورا نامیده می شود. 

ریشه

ریشه های کاکتوس سطحی ولی تا اندازه ای نیرومند و گسترده اند برخی ریشه ها غده ای و برخی دارای ریشه های عمیق هستند.

((برگرفته از کتاب جهان ککتوس ها نوشته معصومه استکی))

 

 

 

خواندن 3099 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 10 شهریور 1398 10:19
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

درباره نویسنده

فرناز کتیرایی هستم، کارشناس باغبانی با گرایش تولیدات گلخانه ای هستم. در حوزه باغبانی کودک فعالیت دار. اگر در زمینه گل و گیاه خونگیتون نیاز به مشاوره داشتین میتونید از طریق واتس اپ یا تلگرام با شماره 09013087893 باهام در ارتباط باشید.

نظر دادن

لطفا برای ارسال نظر تمامی موارد لازم که با (*) مشخص شده اند را تکمیل کنید.

عضویت در خبرنامه

برای عضویت توی خبرنامه ایمیلتونو برامون ارسال کنین.

درباره گلدان هوشمند

اسمارتی پات طبیعت رو با آرامش خیال به زندگیمون میاره. گلدان هوشمند در طرح های متنوع و مناسب برای سلیقه های مختلف طراحی شده و با امکانات متنوعی مثل آبیاری کنترل شده و آگاه کردن شما از شرایط فعلی گیاهتون به رشد بهتر و کاهش آسیب های ممکن به گیاه کمک میکنه. گلدان هوشمند با نورپردازی و طراحی منحصر به فرد، دکوراسیون منزل شما رو جذابتر و زیباتر از حالت عادی جلوه میده و بستری بی نظیر برای تجلی طبیعت در محیط زندگیتون فراهم میکنه. شما می تونید با آسودگی خاطر آبیاری صحیح و مناسب گیاه رو به گلدان هوشمند بسپارین و با اطلاع از شرایط رشد گیاه، بهترین حافظ طبیعت باشین.

نماد اعتماد