بلاگ (2)

گیاه اپارتمانی گیاه اپارتمانی گیاه اپارتمانی

این روزها استفاده از گلدان گیاه در آپارتمان یکی از فاکتور های زیبایی دکوراسون بشمار می رود.  گیاه اپارتماتی برای زیبایی وطراوت خانه شما یک پیشنهاد فوق العاده است

عوامل موثر بر انتخاب گیاهان آپارتمانی

این روزها استفاده ازگلدان گیاه در آپارتمان یکی از فاکتور های زیبایی دکوراسون بشمار می رود. گیاهان اپارتمانی برای زیبایی وطراوت خانه شما یک پیشنهاد فوق العاده است 

الف- علاقه شخصی :

برخی افراد به کاکتوس ها و برخی دیگر به انواع گل ها علاقه دارند برخی افراد به اولین منظره ای که می بینند علاقه مند می شوندو وقتی گیاهان را می بینند به چگونگی پرورش آن فکر می کنند. این افراد اغلب از گلخانه هابازدید می کنند، برخی موارد را سوال کرده و سپس جذاب ترین انها را می خرند مردم  اغلب دوست دارند وقت و منابع خود را  صرف پرورش گیاهانی که دوست دارند بکنند. گاهی فرد به جمع آوری گونه های مختلف یک گیاه می پردازد. به عنوان مثال، در برخی گونه ها مانند پپرومیا و فیکوس تنوع زیادی وجود دارد. پپرومیاها از نظر شکل، اندازه، بافت و رنگ متنوع اند. در فیکوس گیاهان به شکل درخت، درختچه و انواع خزنده و بالا رونده وجود دارد.

ب_شرایط رشد :

برخی از گیاهان درون خانه ای به تقریب در تمام قسمت های اتاق، خوب رشد میش کنند اما برخی از آنها شرایط خاصی را پسندیده و صبر و زمان زیادی را می طلبند. بیشتر مردم فقط گیاهانی را می پسندند که بدون نیاز به مراقبت زیاد قادر به رشد باشند. همانطور که گفته شد گیاهان آپارتمانی برای رشد مناسب به مراقبت خوب احتیاج دارند.

ج _تزئین اتاق:

گلدان گیاه برای افزایش زیبایی اتاق به کار می روند و در شکل، اندازه، رنگ و بافت های مختلف وجود دارند. برای بهترین نتیجه زمانی که انواع مختلف گیاهان در تزئین داخلی کاربرد دارد نباید فقط تکمیل کننده دکوراسیون اتاق باشند، بلکه باید در ترکیب با سایر قسمت ها، شرایط محیطی مطلوبی را ایجاد کنند.

دویژگی گیاهی :

ویژگی های گیاهی شامل موارد زیر است.

1-جذابیت عمومی:گیاه باید از نظر ظاهری زیبا بوده و برگساره و یا گل آن جذاب باشند.

2- ظاهر گیاه در زمان بلوغ: مردم به ندرت گیاهان با رشد کامل را برای اتاق خریداری می کنند. اما گیاهان رشد کرده و از نظر  شکل، اندازه و ارتفاع تغییر می کنند. یک گیاه جوان ممکن است پس از مسن شدن جذابیت اولیه را نداشته باشد.

3-چرخه رشد: برخی از گیاهان تنها زمانی که گل دارند جذاب هستند و ممکن است در مرحله رویشی جذاب نباشند برخی گیاهان برگساره ای جذاب هستند و وقتی گل می دهند زیباتر می شوند.

4-سرعت رشد: گیاهان درون خانه ای رشد برابر نداشته و همزمان به بلوغ نمی رسند گرچه برخی گیاهان مانند یک ساله ها، به سرعت رشد می کنند اما برخی مانند نخل ها چندین سال طول می کشد تا به اندازه مطلوب و زیبایی مناسب برسند.

کاربرد گیاهان در خانه

کلید موفقیت استفاده از گلدان گیاه در خانه خلاقیت و آزمایش است.گیاهان موجودات زنده بوده و همانند انسان نیاز به مراقبت منظم دارند. هدف از کاربرد گیاهان زینتی در خانه لذت بردن است. بنابراین استفاده از این گیاهان نباید باعث زحمت شود. دراتاق ممکن است یک یا تعداد کمی گیاه استفاده شود و یا ممکن است آن را با گیاه پر کرد.

جانمایی گیاهان:

جانمایی گیاهان در اتاق به چندین عامل بستگی دارد که به شرح زیر می باشد:

1-معماری اتاق

برخی از خانه ها دارای سقف بلند هستند و می توان گیاهان بلند از جمله گیاهان گرمسیری بزرگ مانند دراسناها را درآن جا داد. در برخی خانه ها نورگیر تعبیه شده است که می تواند نور اضافی مورد نیاز را برای برخی گیاهان را تامین کند. فرم برگ و شکل گیاه باید مکمل معماری اتاق باشد. اگر اتاق بزرگ شد باید از گیاهان بزرگ و خشن استفاده گردد. اتاق های باستانی به طور معمول نیاز به گیاهان برگساره ای ظریف مانند سرخس ها دارند.

قسمت های موجود دراتاق مانند بخاری ها، طاقچه ها و گچ بری ها ی مربوط به آن ها باید در طراحی، برای نمایش گیاهان مورد استفاده قرار گیرند.گیاهان با برگساره مشخص مانند فیکوس معمولی و برگ انجیری با خطوط مستقیم و معماری معاصر متناسب هستند.

2- فضا

گیاهان بزرگ در اتاق بزرگ بهتر می شوند. گیاهان بزرگ اتاق های کوچک را خیلی شلوغ نشان می دهند همینطور که یک گیاه کوچک در اتاق بزرگ جذابیت واقعی را ندارد.

3- سطح

گیاهان ممکن است روی کف اتاق و یا روی بخشی از مبلمان قرار داده شوند. موقعیت مرتفع برای گیاهان کوچک مناسب است. بالای قفسه های کتاب یا دیگر نقاط مشابه، برای گیاهانی که حالت آویز دارند مناسب است گیاهان کوچک را روی میز قرار داده شوند.

4-رنگ دیواره ها و وسایل داخلی

گیاهان باید در مقابل پس زمینه ای قرار گیرند که رنگ آنها بیشتر نمایان شود. گیاهان با برگساره ی درشت  در برابر دیوارهای دارای طرح قرار داده می شوند تا نقش و نگار در طرح ایجاد کرده و اندازه برگ به حد کافی با طرح روی دیوار تضاد داشته باشد. برگ های گیاه شفلرا در مقابل زمینه ای از کاغذ دیواری با طرح های ظریف مناسب است. در جایی که دیوار دارای طرح های بزرگ است، می توان آن را با برگساره ظریف مانند مارچوبه متعادل کرد.

برگرفته از کتاب گلکاری علمی و عملی مسعود قاسمی قهساره جلد دوم

 

خواندن 1063 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 14 شهریور 1398 06:49
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: « آشنایی با کاکتوس هدیه گلدان »

درباره نویسنده

فرناز کتیرایی هستم، کارشناس باغبانی با گرایش تولیدات گلخانه ای هستم. در حوزه باغبانی کودک فعالیت دار. اگر در زمینه گل و گیاه خونگیتون نیاز به مشاوره داشتین میتونید از طریق واتس اپ یا تلگرام با شماره 09013087893 باهام در ارتباط باشید.

نظر دادن

لطفا برای ارسال نظر تمامی موارد لازم که با (*) مشخص شده اند را تکمیل کنید.

عضویت در خبرنامه

برای عضویت توی خبرنامه ایمیلتونو برامون ارسال کنین.

درباره گلدان هوشمند

اسمارتی پات طبیعت رو با آرامش خیال به زندگیمون میاره. گلدان هوشمند در طرح های متنوع و مناسب برای سلیقه های مختلف طراحی شده و با امکانات متنوعی مثل آبیاری کنترل شده و آگاه کردن شما از شرایط فعلی گیاهتون به رشد بهتر و کاهش آسیب های ممکن به گیاه کمک میکنه. گلدان هوشمند با نورپردازی و طراحی منحصر به فرد، دکوراسیون منزل شما رو جذابتر و زیباتر از حالت عادی جلوه میده و بستری بی نظیر برای تجلی طبیعت در محیط زندگیتون فراهم میکنه. شما می تونید با آسودگی خاطر آبیاری صحیح و مناسب گیاه رو به گلدان هوشمند بسپارین و با اطلاع از شرایط رشد گیاه، بهترین حافظ طبیعت باشین.

نماد اعتماد