بلاگ (2)

گیاهان مقاوم آپارتمانی

سلام

اگه آدمی هستید که زیاد سفر میرید یا تجربه زیادی در زمینه مراقبت از گیاهان آپارتمانی رو ندارید حتما این مقاله رو تا انتها بخونید. در این مقاله گیاهانی که مقاوم هستن و به قول معروف نازی برای کشیدن ندارن رو به شما معرفی می‌کنیم. گیاهان مقاوم آپارتمانی و شرایط رشد و نگهداری اونا در ادامه معرفی می‌شوند و در مقاله بعدی راجع به گیاهان مقاوم مناسب برای فضای باز مانند حیاط، باغچه یا فضای سبز صحبت خواهیم کرد.

گیاه گندمی یا گیاه عنکبوتیگیاه گندمی

 گندمی به سایه مقاوم است و نیاز آبی متوسطی دارد. البته یادتون باشه که اگه  گندمی شما از نوع ابلق (دو رنگ) باشه، نیاز به نورش بیشتره و جایی که سایه محض باشه برای اون مناسب نیست. یکی از مشکلات رایج توی نگهداری از گندمی، خشکی لب برگ های اونه که بیشتر به خاطر کلر آب و خشکی هوا باشه. برای رفع این مشکل بهتره آبی که قراره به گیاه بدیم رو حداقل از 24 ساعت قبل، در محیط آزاد بذاریم تا کلر آب خارج بشه و به گیاه صدمه نزنه. برای رفع خشکی هوا هم پیشنهاد ما اینه که برای گیاهتون یه جزیره آبی درست کنید.

منظور از ساختن جزیره آبی برای گلدان، قرار دادن چندتا آجر یا تکه های سنگ داخل یک زیر گلدانی پر از آبه که باید گلدان را روی اون تکه های سنگ یا آجر ها قرار بدیم. اینجوری گیاه میتونه رطوبت خودشو حفظ کنه و در ضمن ریشه اش به اصطلاح دچار خفگی یا کمبود هوا نمیشه. حواستون باشه که به اشتباه گلدان را مستقیما داخل آب قرار ندین.

گیاه برگ عبایی یا فولادی

گیاهان برگ عبایی

 فولادی همین طور که از اسمش کاملا مشخصه، یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی است و همین دلیل نامگذاری این گیاه به فولادی است. نیاز آبی برگ عبایی کم است و اگه سفر برید هم لازم نیست زیاد نگرانش باشید. به علاوه مقاومت برگ عبایی به سایه هم بسیار بالاست و اگه اونو در محیطی که نور زیادی نداره هم نگهداری کنید، مشکلی براش پیش نمیاد.

دشمن رایج  برگ عبایی یا همون گیاه فولادی، آبیاری زیاد هست، پس مراقب باشید بهش زیادی آب ندید.

گیاه برگ بیدی

گیاه برگ بیدی

برگ بیدی جزو گیاهان بسیار رایجی است که احتمالش خیلی زیاده که اونو دیده باشید یا حتی توی خونتون داشته باشیدش. برگ بیدی یکی از گیاهان مقاوم مخصوصا برای افرادی است که بسیار سفر میروند. این گیاه به خوبی در سایه تا سایه آفتاب رشد میکنه و گونه های ابلق (دو رنگ) آن نیاز نوری بیشتری دارند.

اگه دنبال یه گیاه مقاوم، با نگهداری آسان هستید، برگ بیدی گونه ای از گیاهان مقاوم است که تنوع بالایی دارد.  موسی در گهواره، زبرینا و زلف عروس یا برگ بیدی مینیاتوری و یا قلب ارغوان، همگی از واریته های متنوع  برگ بیدی محسوب میشوند.

یکی از کاربرد های رایج برگ بیدی، تزئین بالکن یا طاغچه به واسطه برگ های آویزی یا نحوه رشد این گیاه که کوتاه و پر پشت است، می‌باشد. اگه شما هم میخواین گیاه برگ بیدی پر پشتی داشته باشید حتما سر بر داری کنین، یعنی قلمه هایی به طول چهار تا پنج سانتی متر از سر برگ ها جدا کنید.

گیاه سانسوریا

گیاهان سانسوریا

یکی از گیاهان مقاوم که خیلی هم باکلاس و شیک محسوب میشه، همین سانسوریا است. اسم عامیانه سانسوریا، زبان مادر شوهر است. سانسوریا جزو گیاهان مقاوم با نیاز آبی کم است. هفته ای یکبار آبیاری برای اون کافیه و برای همین از مناسبترین گیاهان برای کسانی است که زیاد سفر میکنن. همچنین یکی از گیاهان رایج در تزئین اداره ها، مکان های اداری، مطب پزشکان و ... است.

مشکل رایج سانسوریا، پوسیدگی ریشه است که علت آن آبیاری زیاد و یا عدم وجود زهکش مناسب در ته گلدان است. تکثیر سانسوریا از طریق برگ و پا جوش به راحتی انجام میشود.

سانسوریا در دو رنگ سبز یکدست یا سبز ابلق با نوارهای زرد رنگ میباشد که گونه ی ابلق آن، نیاز نوری بیشتری دارد. سانسوریا نیاز به غبار پاشی هم ندارد و با خشکی هوا به خوبی کنار می‌آید.

گیاه زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا

زاموفیلیا جزو گیاهان مقاوم و فوق العاده باکلاس محسوب میشه. بسیار جون سخته و نیاز آبی کمی داره و به همین خاطر توی سفر خیالتون از سالم موندنش راحت میمونه. آبیاری زیاد تنها دشمن زاموفیا ها است. علاوه بر ویژگی هایی که گفتیم، زاموفیلیا جزو گیاهان مناسب برای هدیه دادن و یا قرار دادن به عنوان بخشی از دکوراسیون محیط است.

تکثیر زاموفیلیا از طریق قلمه برگ و یا ریزوم در محیط مناسب برای قلمه زدن است ولی ریشه دادن این گیاه ممکن است تا دو ماه نیز به طول بیانجامد.

گیاه پتوس

گیاه پتوس

پتوس جزو گیاهان رونده و بسیار رایج بین مردم است.  پتوس به نور کم مقاوم است و چنانچه مدت زمان طولانی در معرض تابش نور آفتاب قرار گیرد. روش تکثیر ان  از طریق قلمه به راحتی انجام میشود.  پتوس حالت آویز و رونده دارد و با هدایت کردن ساقه هایش می‌توان مسیر مشخصی را با پتوس پوشاند و زیبایی منظره را دو چندان کرد. بین دو بار آبیاری حتما باید سطح خاک کاملا خشک شده باشد، پیش از آبیاری حتما از خشک بودن خاک اطمینان حاصل کنید.

گیاه آگلونما

آگلونما جزو گیاهان مناسب برای تصفیه هواست پس علاوه بر اینکه موقع مسافرت و سفر کردن خیالتون از نگهداریش راحته میتونین وقتی هم خونه هستید در کنار یه گیاه آگلونما، کیفیت هوایی که تنفس می‌کنین هم بهتر باشه.  آگلونما علاوه بر اینکه نسبت به کم آبی مقاومه نیاز به نور زیادی هم نداره و به همین خاطر برای مطب ها و مکان هایی که نور مناسبی ندارن هم خیلی استفاده میشه.

گیاه آلوئه ورا

گیاهان الوئه ورا

این گیاه با توجه به گوشتی بودن برگ ها و ژلی که در آنها وجود داره نیاز آبی کمی داره و حتما باید بین دوبار آبیاری متوالی، خاک کاملا خشک شده باشه. آلوئه ورا جزو گیاهانی است که هنگام سفر دل نگرونتون نمیکنه و به آبیاری خیلی حساس نیست. فقط حواستون باشه که روی برگ های اون، آب نریزید چرا که باعث ایجاد یه سری لکه های قهوه ای رنگ میشه.

آلوئه ورا با توجه به خاصیت درمانی و ژل درون برگ هاش بین مردم محبوبیت زیادی پیدا کرده، به علاوه ژل داخل برگ های آلوئه ورا به صورت فراوری شده با عنوان پودر ژله، کمپوت و شربت آلوئه ورا در بازار موجود است.

تکثیر آلوئه ورا از طریق بذر و پاجوش امکان پذیره اما روش رایج تر همون روش تکثیر از طریق پاجوش هست.

گیاه لیندا یا گیاه پا فیلی

گیاه لیندا یا پا فیلی

این گیاه برگ هایی آویز مانند، باریک و کشیده دارد و به گیاه نخل دم اسبی هم معروف است. غده ی متورم پایین گیاه نشانگر مقاوم بودن نسبت به آبیاری است و نیاز آبی کمی دارد، وجود پایه ی بزرگ پایین گیاه باعث نامگذاری لیندا به  پا فیلی می‌باشد. لیندا به عنوان نقطه تاکید در دکوراسیون محیط داخلی استفاده میشود و به صورت تنها به کار برده می‌شود.

لیندا نیاز به نور متوسط دارد و چنانچه در نبود نور نگهداری شود ممکن است رشد خوبی نداشته باشد. مشکل رایج دیده شده در لیندا، چروکیده شدن پایه ی متورم پایین گیاه است که بخاطر آبیاری زیاد، تهویه نامناسب هوا و یا نبود زهکش مناسب در گلدان است.

لیندا یک گیاه شیک برای هدیه دادن به عزیزان شماست.

خواندن 1965 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 22 شهریور 1398 07:36
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: « هدیه شاخه گل

درباره نویسنده

فرناز کتیرایی هستم، کارشناس باغبانی با گرایش تولیدات گلخانه ای هستم. در حوزه باغبانی کودک فعالیت دار. اگر در زمینه گل و گیاه خونگیتون نیاز به مشاوره داشتین میتونید از طریق واتس اپ یا تلگرام با شماره 09013087893 باهام در ارتباط باشید.

نظر دادن

لطفا برای ارسال نظر تمامی موارد لازم که با (*) مشخص شده اند را تکمیل کنید.

عضویت در خبرنامه

برای عضویت توی خبرنامه ایمیلتونو برامون ارسال کنین.

درباره گلدان هوشمند

اسمارتی پات طبیعت رو با آرامش خیال به زندگیمون میاره. گلدان هوشمند در طرح های متنوع و مناسب برای سلیقه های مختلف طراحی شده و با امکانات متنوعی مثل آبیاری کنترل شده و آگاه کردن شما از شرایط فعلی گیاهتون به رشد بهتر و کاهش آسیب های ممکن به گیاه کمک میکنه. گلدان هوشمند با نورپردازی و طراحی منحصر به فرد، دکوراسیون منزل شما رو جذابتر و زیباتر از حالت عادی جلوه میده و بستری بی نظیر برای تجلی طبیعت در محیط زندگیتون فراهم میکنه. شما می تونید با آسودگی خاطر آبیاری صحیح و مناسب گیاه رو به گلدان هوشمند بسپارین و با اطلاع از شرایط رشد گیاه، بهترین حافظ طبیعت باشین.

نماد اعتماد